Gabriela Juźwińska


Pogrzeb, czyli ostatnie pożegnanie ze zmarłym, odejście do innego świata, jest to wydarzenie smutne, ale nieuniknione - każdego kres się kiedyś skończy. Pewne zwyczaje i postępowania dotyczące tego obrządku uległy zmianom na przestrzeni lat, lecz jedno się nie zmieniło – zmarłego nadal chowamy z najwyższą godnością i czcią.

Według relacji mojej babci, Józefy Fedak, dawniej osoby w starszym wieku już za życia przygotowywały się do śmierci. Szykowały nawet specjalne ubrania do trumny.

Gdy śmierć upominała się o swoje, na ostatnie namaszczenie ksiądz przychodził dzwoniąc dzwoneczkiem. Sakramentu tego udzielano osobom już konającym, nie należało go przyjmować wcześniej.

Śmierć przychodzi po ludzi w różnym wieku, dlatego ubiór do trumny też nie był jednakowy. Małe dziewczynki chowano w sukienkach komunijnych, kobiety niezamężne, o ile było to możliwe, w sukniach ślubnych i welonach, a mężczyzn w ciemnych ubraniach. Tak ubrane ciała zmarłych wkładano do trumien, zbijanych z desek różnej wielkości.

Było kilka przesądów związanych z pogrzebem – niektóre po dziś dzień zachowały się na wsi. Nie należało trzymać nieboszczyka przez niedzielę w domu, bo pociągnie on za sobą drugą osobę. Wierzono, że dusza nieboszczyka 3 dni krąży wokół domu, a jeżeli ktoś ją napotkał, to należało pomodlić się w intencji zmarłego.

Dawniej nieboszczyk powinien 3 dni leżeć w domu. Zasłaniano wtedy okna i lustra, wieszano na polu czarną wstążkę i zatrzymywano zegar, ponieważ czas już stanął dla niego. Przy trumnie czuwano nawet i całą noc.

Po ciało zmarłego ksiądz przychodził do domu, chyba że był to samobójca, to wtedy nie. Wynosząc trumnę z domu należało nią trzy raz uderzyć o próg drzwi wyjściowych. Na polu (na zewnątrz) żegnano zmarłego i wyruszano w kondukcie żałobnym. Trumnę wieziono wozem, za nią szli żałobnicy śpiewający pieśni, a na przodzie szedł ksiądz i chłopak z krzyżem.

Zmarłego chowano na cmentarzu, w wyznaczonym przez nieboszczyka miejscu. Jedynie samobójcy i nieochrzczeni ludzie, mieli swoje miejsce w osobnej części cmentarza.

Po pogrzebie odbywała się stypa, czyli skromny poczęstunek dla rodziny i znajomych. Wspominano przy tym zmarłego.

Długo pamiętano o zmarłych i noszono po nich żałobę. Kobiety na znak pamięci nosiły czarną aksamitną opaskę na ręce, a mężczyźni czarną wstążkę w kieszonce na piersi.

Drukuj

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl