Gabriela Juźwińska


Narodziny stanowią ważny moment w życiu dziecka i rodziców. W czasach naszych babć narodziny wyglądały inaczej niż obecnie. Medycyna nie była aż tak dobrze rozwinięta. Kobiety często umierały przy porodzie, dziecko rodziło się martwe lub dochodziło do poronienia. O tym jak wyglądało to kiedyś opowie Józefa Fedak.

***

Dawniej, jeszcze przed II wojną światową, było wiele przesądów i zabobonów dotyczących kobiety ciężarnej. W ten sposób próbowano wyjaśnić pewne zjawiska, jeszcze w tamtych czasach tajemnicze i niezbadane. Gdy kobieta była w ciąży pilnowano, aby nie patrzyła przez dziurkę od klucza, ponieważ dziecko mogło urodzić się świdrowate (zezowate), nie mogła także ubijać kapusty w beczce. Jeżeli kobieta w ciąży wyglądała ładnie, to przepowiadano jej, że urodzi chłopca, a jak brzydko – dziewczynkę, ponieważ córka zabiera matce urodę.

Gdy nadchodził czas rozwiązania do domu przychodziła „babka”. Była to kobieta ze wsi, która znała się na odbieraniu porodów. Często do pomocy wołano sąsiadkę. Na czas porodu mężczyźni najczęściej uciekali z domu. Na noworodka czekała, wykonana z drewna, kołyska.

Zdarzały się smutne, szczególne przypadki, że dziecko urodziło się martwe albo zmarło przed chrztem. Wówczas chowano je na cmentarzu, w specjalnie wyznaczonym miejscu.

Odwiedzający nowo narodzone dziecko po raz pierwszy, musieli przynieść coś słodkiego, np. kilo cukru – zapewniało to dziecku słodkie i dostatnie życie.

Imię dla dziecka nadawano najczęściej po babci i dziadku albo jakie sobie przyniosło, tzn. jeżeli narodziło się w wigilię imienin Józefa, to nadawano mu imię Józef. Na kumów, czyli rodziców chrzestnych, wybierało się ludzi zamożnych i porządnych. Należało pamiętać, że matką chrzestną nie mogła zostać kobieta w ciąży, bo przynosiło to pecha dziecku. Matka chrzestna jako prezent dla chrześniaka przynosiła prześcieradło.

Matka dziecka nie mogła chodzić do kościoła, aż do ochrzczenia dziecka. Odprawiano wtedy specjalny obrzęd, czyli wywody, w którym oczyszczano matkę i skrapiano ją wodą święconą.

Chrzest odbywał się w niedzielę, najczęściej do miesiąca od narodzin i wierzono, że do tego czasu nie można wynosić dziecka na pole (na zewnątrz). Dziecko do chrztu zawijano w becik. Po uroczystości odbywało się huczne przyjęcie, w gronie rodziny i sąsiadów. Było to przyjęcie, na którym nie mogło zabraknąć wódki.

Przez pierwsze miesiące życia, dzieckiem opiekowała się matka. Gdy dziecko było starsze matka zajmowała się gospodarstwem, pracą na roli, krawiectwem, a ono zostawało w rękach babć bądź innych, starszych dzieci. Dzieciństwo było krótkie – dzieci już od najmłodszych lat pomagały rodzicom w pracach domowych, np. wypasały krowy.

Dzieci bawiły się zabawkami wykonanymi z drewna. Krzyżowano dwa patyki, a głowę robiono ze słomy albo liści tataraku. Dzieci często bawiły się w chowanego albo pastwisko, polegało to na tym, że kawałek patyka ze sznurkiem i gwoździem był krową i należało, co pewien czas, przewiązywać krowę w inne miejsce.


Drukuj

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl