Klaudia Zając


Wiele lat temu, kiedy w Polsce panowały ciężkie czasy, zaplecze medyczne i humanitarne były słabo rozwinięte, a oddalone niejednokrotnie o wiele kilometrów, szpitale nie były w stanie pomieścić wszystkich; poród odbywał się zazwyczaj w domu, przy pomocy kobiet lub wyszkolonej akuszerki.

Kobiety we wsi były ze sobą zżyte i gotowe zawsze sobie pomóc. Porody, w których miałam okazje uczestniczyć, nie różnił się niczym od innych. Pierwszą rzeczą, jaką należało zrobić, trzeba było się postarać, aby inni członkowie rodziny opuścili dom i pozostała tylko kobieta rodząca. Następnie przygotowywano izbę do porodu, aby było w miarę możliwości czysto, sterylnie i wszystkie potrzebne rzeczy - żeby były przygotowane na ten ważny moment.

Aby ułatwić ciężarnej tą ciężka, ale jakże piękną chwilę, przywiązywano nad miejscem porodu płótno, na którym mogłaby się zapierać, kładziono wiele starych materiałów pod ciałem kobiety, a nożyczki i inne potrzebne sprzęty były czyszczone i wyparzane.

Kiedy nadszedł moment rozwiązania wspierano kobietę psychicznie, aby jak najszybciej wydała na świat potomka, trzymała ona także różaniec w ręce, aby poród przebiegł jak najłagodniej i aby dziecko było zdrowe.

Czasem wystarczyło niewiele czasu, aby kobieta urodziła dziecko, ale niejednokrotnie trwało to po parę godzin w bólu, który został później wynagrodzony widokiem długo wyczekiwanego potomka.

Kiedy na świecie pojawiło się dziecko, matka nie miała wiele czasu, by się nim nacieszyć. Zabierano je, myto, a następnie całe ciało smarowano masłem, które miało zapobiec obtarciom i odparzeniom. Następnie owijano je w krajkę – było to zazwyczaj lniane płótno, którym ciasno owijano ciało dziecka, co miało zapobiec skrzywieniu kręgosłupa u dziecka i spowodować, że jego nóżki będą cały czas proste.

Dziecko do chrztu było izolowane i trzymane z dala od ludzi, uważano, że jest ono szczególnie narażone na uroki. Po chrzcie, przed wyjściem do ludzi, przyczepiano dziecku czerwoną wstążkę, która miała zapobiec właśnie urokom.

Do chrztu szli tylko rodzice chrzestni, którzy byli wybierani przez rodziców. Najczęściej byli to ludzie dość majętni lub z bliskiej rodziny, bo uważano, że w przypadku nieoczekiwanej śmierci rodziców, to oni zajmą się dzieckiem.


Drukuj

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl