Świąteczne zwyczaje w Szówsku

Co kraj to obyczaj, ale kilkanaście lat temu można było powiedzieć - co wieś to inny zwyczaj. Z mojego dzieciństwa zapamiętałam dwa zwyczaje, które odbywały się w mojej rodzinnej miejscowości, a właściwie przysiółku i nie słyszałam, by coś podobnego mało miejsce w innych miejscowościach Gminy Wiązownica.

Pierwszy zwyczaj związany był ze świętami Bożego Narodzenia. Wtedy to po wsi biegali i straszyli ludzi przebierańcy - Śmierć i Żyd. Czasami przyłączali się do grup kolędniczych. Przed nimi niby to uciekały wszystkie dziewczyny.

Żyd i Śmierć najchętniej odwiedzali te domy, w których były panny. Gdy już weszli do środka, zaczynali swoje zabawy. Śmierć łapała wszystkich domowników swoją kosą za szyję. Żyd zaś łapał laską dziewczyny za nogi. Chętnie też całował. Całował tym chętniej, im więcej gwoździków miał powbijanych w sztuczną brodę. Całusy niesamowicie kłuły, ale śmiechu i zabawy było co niemiara. Dziewczyny łapane laską lub kosą za nogi często lądowały na słomie, którą wyścielona była podłoga.

Po tych wygłupach przebierańców należało ugościć i dać im parę groszy do skarbonki. Dopiero wtedy ruszali w dalszą drogę.

Drugi zwyczaj związany był z Wielkanocą, a dokładnie z Wielkim Czwartkiem. W tym dniu wszyscy chłopcy z przysiółka przygotowywali słomianą kukłę i ubierali ja w stare ubrania. Gdy zbliżał się wieczór, zbierali się w wyznaczonym miejscu i formowali pochód, który podążał w kierunku niedużego stawu. Idący w pochodzie chłopcy trzymali w ręku stare garnki, w które uderzali, robiąc ogromny hałas i krzyczeli : „ Judasz zdrajca, chmi rajca”. Nie wiem, co znaczyło to „chimi rajca”. Być może były to zniekształcone jakieś inne słowa, ale było to rytmiczne i dobrze im się to krzyczało. Po dotarciu nad stawek podpalali kukłę i rzucali do wody. Potem w takim samym pochodzie rozchodzili się do domów. 

Wspomnienie z dzieciństwa Zofii T.

Drukuj

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl