Wartanowiczowie

WARTANOWICZOWIE

historia rodu z dawnych Kresów Rzeczypospolitej

 

Nazwiska ormiańskie najłatwiej rozpoznać po tym, iż pochodzą one od imion. Choć Europejczykom większość z nich jest obca, nawet jeśli wspomniane imiona są biblijne lub pochodzą od chrześcijańskich świętych. Pomijając wyjątki, takie jak nazwiska Ormian polskich typu „Paschalis”, „Ajwas”, a nawet „Wojewódka”, nazwiska polsko-ormiańskie wywodzą się z ormiańskich imion. Efektem asymilacji i ich spolszczenia jest typ nazwisk posiadających końcówkę „-icz”, poprzedzoną starym nazwiskiem ormiańskim lub imieniem, z którego się wywodzi. Nie każde polskie nazwisko kończące się na „-icz” jest ormiańskie. Końcówka ta informuje nas o wschodnim pochodzeniu rodu, obecnie powiemy – kresowym. Tak więc Pawłowicz nie jest nazwiskiem pochodzenia ormiańskiego, podobnie jak Dudkiewicz czy Mickiewicz. Natomiast Krzysztofowicz, Manugiewicz, Bohosiewicz na pewno będzie potomkiem Ormianina.
Łatwo odgadnąć pochodzenie nazwiska Wartanowicz. „Wartan-owicz” w Armenii ‘Wartanian’, potomek Wartana/Wardana. Pozostaje pytanie, którego Wartana. Odpowiedź – Mamikoniana. Wartan Mamikonian – członek wpływowego rodu ormiańskiego, wódz i duchowy przywódca Ormian (Sparapet) w powstaniu przeciw Persji w piątym wieku naszej ery. Męczennik chrześcijański oraz święty Apostolskiego Kościoła ormiańskiego. Tak więc ród Wartanowiczów, podobnie jak wiele wybitnych rodów, m.in. Bohosiewiczów, wywodzi się z jednego z najznamienitszych rodów Armenii – Mamikonian.

 
 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Wprowadzenie do kolekcji

 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Kolekcja fotografii

 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Kolekcja dokumentówDzieje rodziny Wartanian, późniejszych Wartanowiczów, pokrywają się z historią innych rodów polskich Ormian. W ich ojczystym kraju, okupowanym to przez Persję, to przez Imperium Osmańskie, byli prześladowani głównie na tle religijnym, co zmuszało ich do emigracji. Przebywszy długą drogę, czasem trwającą kilka pokoleń, większość z nich trafiała na tereny dawnej Rzeczypospolitej. Początkowo parali się handlem rogacizną, drobnym rzemiosłem. Bardzo często uczestniczyli i organizowali wymianę handlową z państwem Otomanów, znali języki i zwyczaje, toteż handel ten był bardzo intratny. Stawali się mistrzami w swoim fachu, tak handlowym, jak i rzemieślniczym. Znajomość kultury arabskiej zapewniała Ormianom uczestniczenie w poselstwach dyplomatycznych, a ich powodzenia zapewniały Ormianom na dworach królewskich stanowiska rządowe. Jeśli chodzi o rzemiosło, tkali wspaniałe pasy kontuszowe (Jakub Paschalis), wyrabiali safian (cienka i miękka, wyprawiona i barwiona skóra koźla lub barania), parali się złotnictwem (Lwowski Cech Złotników Ormiańskich). Okres asymilacji z narodem polskim przebiegał spokojnie i raczej nieśpiesznie. Rody ormiańskie dorabiały się, stawały się bogate i znaczące wśród mieszczan, lecz z braku nobilitacji oraz prawnego uznania ich szlachectwa, nie byli traktowani na równi z polską szlachtą. Nie zajmowali urzędów, nie posiadali dóbr ziemskich, choć sami Ormianie uważali się wtedy za Polaków, twierdząc, że mają dwie ojczyzny – Armenię i Rzeczpospolitą.
Wszystko zmieniło się za panowania króla Jana III Sobieskiego, który był bardzo przychylny Ormianom i często korzystał z ich pomocy. Wiele rodów ormiańskich wyniósł w stan szlachecki, nadając wspólny herb, przedstawiający rycerza ormiańskiego galopującego na białym koniu.
Gdy Polska stała się nową ojczyzną Ormian „na dobre”, musiała stać się również ojczyzną „i na złe” czasy. Okres rozbiorów Wartanowicze przeżyli spokojnie. Rozsiani po Galicji, część we Lwowie, część na Besarabii (obecnie tereny Rumunii i Mołdawii). Ogólnie, zauważalną, główną cechą tej rodziny, cechą, która spaja wszystkie jej gałęzie, opisuje pradziadków, dziadków, wnuki i prawnuki, można opisać dwoma słowami: „przeżyli spokojnie”. Na swój wyrafinowany, umiarkowany sposób członkowie rodu unikają wydarzeń wstrząsających światem, żyjąc po swojemu. Genetyczne upodobanie i dążenie do świętego spokoju widać w życiorysach najznamienitszych, oczywiście w pryzmacie rodzinnych upodobań, przedstawicieli rodu Wartanowiczów.

 


KO_W2_01
KO_W2_02
KO_W2_03
KO_W2_04
KO_W2_05
KO_W2_06
KO_W2_07
KO_W2_08
KO_W2_09
KO_W2_10
KO_W2_11
KO_W2_12
KO_W2_13
KO_W2_14
KO_W2_15
KO_W2_16
KO_W2_17
KO_W2_18
KO_W2_19
KO_W2_20
KO_W2_21
KO_W2_22

Dzięki zachowanym wspomnieniom ciepła rodzinnych chwil, pielęgnowaniu ich i obdarzaniu nimi następnych pokoleń realizowanie takiej wystawy było jak pogawędka z dziadkami po rodzinnym obiedzie. Jeśli również dobrze wspominasz czas spędzony z dziadkami, poszperaj w szufladach i pokaż ludziom stare fotografie. Opowiedz historię na nich zawartą, a przekonasz się, jak ważna dla ciągłości narodu jest pamięć o rodzinnych tradycjach.

 

 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Wprowadzenie do kolekcji

 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Kolekcja fotografii

 • Kolekcja rodziny Wartanowiczów
  Kolekcja dokumentów


Jeśli zechcesz podzielić się z nami historią swojej rodziny, wspomnieniami z przeszłości, a może pragniesz ocalić stare fotografie, pomożemy te wspomnienia spisać i zachować, a fotografie zdigitalizować, by mogły służyć kolejnym pokoleniom.

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl