Kapela z Pierożków

Była taka wieś, nosiła nazwę: „Pierożki”. To z mapy możemy odczytać, że zabudowania tej osady położone były przy skrzyżowaniu drogi ze Starego Dzikowa do Niemstowa i Cieszanowa, z drogą prowadzącą z Nowego Dzikowa do Ułazowa. Zabudowania rozłożone były po obydwu stronach drogi, ze wschodu na zachód. Dziś pozostało po nich już niewiele śladów. Jedynie przedwojenne mapy są bezsprzecznym dowodem, że tu mieszkali, rodzili się, gospodarzyli i umierali ludzie…

Jednym z mieszkańców tej osady był Wojciech Strycharz. Dziś możemy go spotkać w Ułazowie. Wiele przeżył, widział, doświadczył, ale ciągle nie opuszcza go wielka pogoda ducha i radość z każdego przeżytego dnia. 

We wsi nie tylko dbano o sprawy przyziemne, Pierożki miały swoją kapelę, która wnosiła wiele radości w ich trudne i niezwykle pracowite życie. Ale bywało, że nawet ci najbardziej spracowani, po całym dniu w lesie czy w polu, gdy usłyszeli z oddali głos skrzypiec, a tym bardziej głośny bębenek, biegli w tym kierunku. I czy to w sadzie czy na klepisku w stodole, mogli zatańczyć. Opowiadano sobie w następnych dniach, kto najpiękniej potrafi tańczyć, a kto tak tańczy, jakby obie nogi miał drewniane. 

Po wielu latach pan Wojciech z wielkim znawstwem opowiada o tych sprawach, przytacza słowa niektórych piosenek. Nic w tym dziwnego, był jednym z muzykantów. 

Wojtek już jako młody chłopiec zdradzał zainteresowania artystyczne, dlatego bardzo szybko znalazł się w składzie wiejskiej kapeli, do której został wciągnięty przez swojego wujka Juliana Solika. Pierwszym jego instrumentem był zrobiony z psiej skóry bęben, podarowany mu przez wujka. Wojtek opanował później także umiejętność gry na akordeonie. Nie było czasu na próżnowanie, można by rzec, że nie mieli prawie wytchnienia. Grywali w całej okolicy, przede wszystkim na chłopskich weselach, wiejskich zabawach, a czasem dla swoich, tak dla przyjemności, by sąsiadom umilić czas. 

Może i biedne to były lata dla większości mieszkańców tej małej osady, ale odczuwali oni dumę, niezależność i wolność. Kto umiał i chciał pracować, dawał sobie jakoś radę. Dużo było radości, śpiewu, muzyki. 

Ludzie byli pobożni, niezwykle skrupulatnie przestrzegali wszystkich postów, obchodzili święta obydwu obrządków i modlili się w języku, w którym było im wygodnie. Nikt też nikomu nie wymawiał, ani tym bardziej nie miał za złe, że w niedzielne przedpołudnie podąża do dzikowskiego kościoła czy do ułazowskiej cerkwi. Wojna wywróciła to wszystko do góry nogami.

Wspomnienia Wojciecha Strycharza

Drukuj

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.

 • Zachęcamy do finansowego wsparcia działań naszego stowarzyszenia. Twoja darowizna pomoże nam w realizacji projektów i działań, które prowadzimy.

  Możesz udzielić nam wsparcia dokonując bezpośredniej wpłaty na konto bankowe stowarzyszenia lub ustalając stałe zlecenie zapłaty.


  Konto bankowe stowarzyszenia:
  Bank Spółdzielczy w Jarosławiu o. Wiązownica
  17 9096 1014 2002 1401 2017 0001

  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa
  W tytule przelewu prosimy wpisać “Darowizna na cele statutowe

 • Chcemy, aby te wyjątkowe obrazy przeszłości stały się własnością wspólną zwłaszcza dla społeczności Ziemi Jarosławskiej. Pliki ze znakiem wodnym można bezpłatnie pobierać ze strony, umieszczać je we własnych archiwach, kopiować, przesyłać dalej, pod warunkiem wskazania autora i pochodzenia zbiorów.
  Wszystkie materiały udostępnione w Wirtualnej Izbie Pamięci dostępne są na licencji CC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL). Utwory zależne powstałe w oparciu o wykorzystane materiały muszą być rozpowszechniane na tych samych warunkach.

  W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na wybrane pliki, istnieje możliwość uzyskania kopii cyfrowych, bez znaków wodnych, nadających się do druku. Warunki komercyjnego wykorzystanie zamieszczonych materiałów ustalane będą indywidualnie pocztą elektroniczną: poczta@molodycz.pl lub telefonicznie: +48 793 577 794.

 • Adres do korespondencji:
  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"
  Mołodycz 35, 37-523 Radawa

  Tel.: +48 793 577 794
  E-mail: poczta@molodycz.pl
  Strona www stowarzyszenia: www.molodycz.pl

  KRS: 0000292895
  REGON: 180285490
  NIP: 792 22 02 023

  Inne projekty stowarzyszania:
  www.liderzy.molodycz.pl
  www.kalendarz.izbapamieci.org.pl