Do zobaczenia w Jarosławiu! Przewodnik dla dzieci… i nie tylko
Wyobraźmy sobie dawny Jarosław, taki sprzed 120 lat… Reprezentacyjne fasady eklektycznych i secesyjnych kamienic, zachwycające w formie detale architektoniczne, monumentalne gmachy użyteczności publicznej, ulica utrzymana w należytym porządku, pełna zieleni i przechodniów…
Dzień powszedni… Do Jarosławia zajechał dyliżans pocztowy. Wraz z pocztą przywiózł też pasażerów, którzy teraz zmierzają w kierunku hotelu, by odpocząć nieco po trudach podróży. Gdzieniegdzie widać przejeżdżający ulicą wóz. Chodnikiem sunie tłum, każdy podąża w swoim kierunku, by załatwić swoją sprawę. Wśród tego tłumu bez trudu można rozpoznać wiejskie kobiety, które przyjechały na targ handlować lub zrobić niezbędne sprawunki. Wyróżnia się także wojskowy w mundurze i grupa hałaśliwych chłopców w gimnazjalnych mundurkach.
Życie w Jarosławiu na przełomie XIX i XX wieku – czas, w którym Jarosław „odżył na nowo”. Miasto po okresie stagnacji znów zaczęło się rozwijać, „wyszło” poza staromiejskie mury, rozbudowało się znacznie. Wszystko za sprawą decyzji, by właśnie tu stacjonował garnizon – jeden z największych w Galicji. Wybudowano nowoczesne kompleksy koszar. Do potrzeb wojska przystosowano dawne opactwo benedyktyńskie i inne obiekty. Zjeżdżający tutaj z terenów całego cesarstwa oficerowie (często razem z całymi rodzinami) szybko stawali się częścią jarosławskiej elity i wyznaczali nowe trendy w wielu dziedzinach życia. Nastał czas prosperity. Budowano nowe kamienice, gmachy, szkoły, wytyczano ulice. Miasto żyło, a jego mieszkańcy szukali rozrywki, stałych bywalców miały kawiarnie, kasyno, sklepy…
.
Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia zaprasza na spacer po Jarosławiu z przełomu wieków XIX i XX razem z najnowszą publikacją stworzoną przez członków Stowarzyszenia – przewodnikiem „Do zobaczenia w Jarosławiu!”, który powstał dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Województwa Podkarpackiego. W przewodniku znajdą się ciekawe teksty, zdjęcia współczesne i archiwalne, zadania do samodzielnego wykonania i mapy z trasą spaceru. Jest to pomysł na spędzenie wolnego czasu w kreatywny sposób, propozycja dla najmłodszych, ale także dla całych rodzin. Spacer zaproponowany w przewodniku zaprojektowany został w taki sposób, by umożliwić naukę poprzez zabawę oraz zdobywanie informacji samodzielnie. Daje to większą satysfakcję i ułatwia zapamiętywanie faktów.
Realizację projektu dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Publikacja powstała w ramach partnerskiego projektu Do zobaczenia w Jarosławiu! zrealizowanego
przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.