• WIP
  • Varia
  • O czym dudni woda w studni? Gra karciana o kulturze Lasowiaków

O czym dudni woda w studni? Gra karciana o kulturze Lasowiaków

  


 

„O czym dudni woda w studni?” to edukacyjna gra przybliżająca historię, kulturę i zwyczaje Lasowiaków – ludzi lasu, osadników puszczańskich, ludności pierwotnie przybyłej z innych terenów, reprezentującej różne kultury, zamieszkujących w północnej części województwa podkarpackiego, na terenie Puszczy Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Odizolowani w rozległych obszarach leśnych kształtowali oni przez wieki wyróżniającą się na tle innych polskich grup etnograficznych charakterystyczną gwarę, strój, zdobnictwo, muzykę i inne elementy tworzące unikatowy obraz lasowiackiego folkloru. 

Gdzie można spotkać utopca? Dlaczego świetny skrzypek mógł budzić nie tylko zachwyt, ale też strach i dlaczego raubsic, lasowiacki kłusownik, przepuszczał żywą żmiję przez lufę strzelby? Czym były błędne ognie i dlaczego lasowiackie gospodynie święciły pokarmy w opołkach? Kto pierwszy musiał przyjść w Wigilię do lasowiackiej chałupy? Kim jest retman i czym, oprócz kucia koni, zajmował się kowal? Gdzie znajdziemy pomnik Lasowiaczki i kto był jednym z najwybitniejszych badaczy kultury lasowiackiej?

Na te i nie tylko na te pytania znaleźć można odpowiedzi w grze karcianej „O czym dudni woda w studni?” wydanej przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego.

Na potrzeby projektu została wytworzona oryginalna szata graficzna, która w artystycznej stylistyce ujęła zarówno bohaterów gry, jak i elementy architektoniczne czy te związane z rzemiosłem lub obrzędami i wierzeniami. Autorzy dla graczy przygotowali 10 kart postaci – bohaterów lasowiackich legend i opowieści oraz aż 130 pytań wraz komentarzami poświęconych kulturze materialnej Lasowiaków, ich zwyczajom i obrzędom dorocznym, wierzeniom, rzemiośle, czy w końcu współczesnemu kontekstowi kultury lasowiackiej, o trzech poziomach trudności, a także 20 zadań testujących umiejętności i spostrzegawczość graczy.

  


  
O czym dudni woda w studni?O czym dudni woda w studni?

Pobierz grę

O czym dudni woda w studni?
do samodzielnego wydruk 

Gra przeznaczona jest dla 2 do 7 osób powyżej 7 roku życia i posiada dwa warianty, które można swobodnie modyfikować i dostosowywać do poziomu graczy. Przybliżony czas gry wynosi od 30 do 60 minut. Dodatkowym atutem warstwy merytorycznej gry jest dołączona broszura, na łamach której zostały zamieszczone informacje dotyczące Lasowiaków oraz kultury i zwyczajów.

Zapraszamy do poznania magicznego świata Puszczy Sandomierskiej i odkrycia tajemnic Lasowiaków, gwarantując, że będzie to przygoda pasjonująca i ciekawa, a w wielu miejscach zaskakująca. Gra „O czym dudni woda w studni?” to propozycja dla każdego, kto chce spędzić wolny czas w aktywny sposób, przy okazji poznając nowe zwyczaje, kulturę i osoby.


  
MM_KGL_001
MM_KGL_002
MM_KGL_003
MM_KGL_004
MM_KGL_005
MM_KGL_006
MM_KGL_007
MM_KGL_008
MM_KGL_009
MM_KGL_010
MM_KGL_019
MM_KGL_025
MM_KGL_063
MM_KGL_070
MM_KGL_071
MM_KGL_099
MM_KGL_121
MM_KGL_123
MM_KGL_135
MM_KGL_151

 

Autorem koncepcji gry jest Marta Filipek. Stronę merytoryczną gry opracował Janusz Radwański. Autorami ilustracji i projektu graficznego są Marta i Michał Filipek, za korektę odpowiadała Emilia Rydzewska-Smaza. Redaktorem prowadzący gry jest Łukasz Zagrobelny.

 


  
MM_Książeczka_001
MM_Książeczka_002
MM_Książeczka_003
MM_Książeczka_004
MM_Książeczka_005
MM_Książeczka_006

 
 

 

            

 

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

 Gra powstała w ramach projektu O czym dudni woda w studni? realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” .

Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites - Bets.Zone - UK Gambling Websites Use our complete list of trusted and reputable operators to see at a glance the best casino, poker, sport and bingo bonuses available online.